You can refill these one pound canisters if you have an refill adapter and a larger propane tank. It should cost about $0.75 to refill a 1# bottle and it keeps the canister out of the landfill. Four 1# bottles contain about one gallon of propane. At $5 per bottle this means that the propane costs about $20/gallon. Propane generally costs around $3 per gallon. You can refill the 1# bottles using a refill adapter, a larger propane tank, and a little bit of care. I found some YouTube videos showing how to refill the one-pound bottles:
Be EXTREMELY careful when refilling propane bottles!